e
sv

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini Kabul etmeyen kullanıcıları büyük engel bekliyor

537 Okunma — 23 Mayıs 2021 18:17
Whatshapp Gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıları neler bekliyor

Dünya’nın en büyük mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın veri paylaşımı ile ilgili gizlilik sözleşmesinin kabul edilmesi için belirlenen 15 mayısa geldi. WhatsApp’dan gizlilik sözleşmesi kabul etmeyen kullanıcılar için büyük bir engel koyacağını açıkladı.
WhatsApp’tan yaptığı son açıklama sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesapları kaldırmayacaklarını ancak bu kullanıcılar bir süre sonra mesaj gönderme ve ya alma yapacaklarını açıkladı. Bu hesaplar içinde “aktif olmayan hesap” olarak tanımlayacaklarını açıkladı.

WhatsApp aşamalı olarak kullanım kısıtlamaları getireceğini belirtti.

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi kabul etmeyenler, aşamalı olarak uygulamanın bazı özelliklerini kullanamaz hale gelecek ve sonunda WhatsApp uygulamasını hiç kullanamayacaklarını belirtti. Ocak ayında yeni sözleşmeyi kabul etmek için son tarih olan 8 şubat gelen tepkiler nedeniyle 15 Mayıs’a ertelenmişti. Türkiye’de Rekabet Kurulu ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu ise Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatmıştı.

 

kabul etmeyen kullanıcıları neler bekliyor?

WhatsApp kullanıcılarına öncelikle sözleşmeyi kabul etmeleri için bildirim göndereceğini söyledi. Aşamalı olarak kullanım kısıtlamasının bir kaç hafta içinde olacağını belirttiler. En son aşamalarda artık gruplar dahil mesaj gönderim ve mesaj almayı kapatacağını söyledi.  Tabi ki en son kısıtlama ise WhatsApp uygulamasında hiç bir şekilde kullanılmayacaktır. Bu kısıtlama süresinde kullanıcılar kendi istekleri ile kaldırdıkları WhatsApp uygulamasını 120 gün sonra hesapları otomatik olarak silineceğini de belirttiler.

 

Sözleşmeyi Kabul eden kullanıcı sayısı şaşırttı

WhatsApp’ın son yaptığı açıklamasına göre iki milyar kullanıcısı şimdiden sözleşmeyi kabul ettiğini belirtti.  Açıklanan bu rakam WhatsApp kullanıcıların çoğunluğunu kapsamakta. Kalan kullanıcılar kendileri sildikleri hesapları 120 gün sonra otomatik olarak silinecek. Ayrıca kalan kullanıcılar ya kabul edecekler sözleşmeyi yada aşamalı olarak kısıtlama ile karşılaşılacaklar.

Gizlilik sözleşmesi kabul etmeyip direk uygulamayı silen kullanıcılar alternatif uygulamaları tercih etmeye başladılar.  Peki bu durumda WhatsApp hangi verilerinizi paylaşacak, son güncelleme ile artık uçtan uca şifreleme olmayacağını belirtildi.

Artık gönderdiğiniz mesajlarınız, fotoğraflarınız ve diğer gönderdiğiniz içerikleriniz sizin ve gönderdiğiniz kişilerin cihazlarında görüntüleneceği anlamına gelmektedir. Konuşmalarınızda paylaşımlarınıza uygun reklamları artık görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir resim paylaştınız ve ya bir krem hakkında görüşme yaptınız, krem ait reklamları artık görme olasılığınız artacaktır.

Sıradaki içerik:

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini Kabul etmeyen kullanıcıları büyük engel bekliyor