e
sv

Twitter Yönetimi: Elon Musk’a karşı Zehirli Hap Hamlesi!

133 Okunma — 15 Nisan 2022 21:47
Twitter'ın yönetimi, Elon Musk'ın Satın alma teklifine karşı yeni bir "hissedar hakları planı" yayınladı ve bu, milyarderin şirketin tam mali kontrolünü ele geçirme çabalarına büyük bir engel oldu.
Twitter Yönetimi: Elon Musk'a karşı Zehirli Hap Hamlesi!

Twitter’ın yönetimi, Elon Musk’ın Satın alma teklifine karşı yeni bir “hissedar hakları planı” yayınladı ve bu, milyarderin şirketin tam mali kontrolünü ele geçirme çabalarına büyük bir engel oldu.

Elon Musk’un dün Twitter’ın tamamını 41 milyar dolar değerleme ile satın almak için verdiği teklif gündemdeydi. Twitter hissedarlarının tepkisini çeken bu satın alma önerisi sonrası şirketin yönetim kurulu da harekete geçti. Twitter’ın Elon Musk’a karşı ‘Zehir Hapı’ stratejisi uygulayacağı ifade ediliyor.

Twitter Yönetimi Açıklaması

Şirketin yönetim kurulu , değişikliği duyuran bir basın açıklamasında, planın “Twitter’ı satın almasını onaylamadığımız için” kabul edildiğini belirtti .

Finans dünyasında zehir hapı olarak bilinen bu manevra, dışarıdan birinin kontrolü ele geçirmeye çalışması durumunda belirli hissedarlara daha fazla hisse satın alma hakkı vererek Elon Musk satın almasına büyük darbe oldu.

PLAN, “TWİTTER’I SATIN ALMAK İÇİN İSTENMEYEN, BAĞLAYICI OLMAYAN BİR TEKLİFİN ARDINDAN” KABUL EDİLDİ.
Plan, Twitter yönetim kurulunun daha önce bildirildiği gibi Musk’ın şirketin tamamını alma düşüncesinin olduğunu ve bunun için ne gerekiyorsa yaptığını görüyoruz. Twitter CEO’su Parag Agrawal daha önce çalışanlara şirketin Musk’ın teklifini değerlendirmeye devam ettiğini söylemişti .

 

Elon Musk’tan büyük Teklif Gelmişti

Dünyanın en zengin iş adamlarından biri olarak bilinen ve son yıllarda yaptığı teknolojik atılımlar ile adından sıkça söz ettiren SpaceX kurucusu ve Tesla CEO’su Elon Musk Twitter’ı da satın almak istiyor. Bu kapsamda; Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC)’e bildirim yaptı. Twitter’ın tamamı için hisse başı 54,2 dolarlık teklif yaptı. Bu teklif, 41 milyar dolar rakamına denk geliyor.

 

4 Nisan’da SEC başvuruları, Musk’ın Twitter’da yüzde 9 hisse biriktirdiğini ve şirketin en büyük bireysel hissedarı olduğunu ortaya çıkardı. Musk  bu durumu daha sonra kabul etti ve aniden şirketin yönetim kurulundaki sandalyesinden çekildi. Bir yönetim kurulu üyesi olarak Musk’ın yüzde 15’ten fazla mülkiyet hissesini alması engellenmiş olacaktı. Ardından dün Musk, şirketi devralma teklifini SEC’e sundu.

“ELON MUSK’tan Son Teklif”

Elon Musk, Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor’a yazdığı mektupta, Twitter’dan hisse aldığından beri şirketin mevcut haliyle gelişmeyeceğini anladığını belirterek, “Twitter’ın özel bir şirket olarak dönüştürülmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Söz konusu satın alma teklifinin “en iyi” ve “son teklifi” olduğunu aktaran Musk, “Kabul edilmezse Twitter’ın hissedarı olarak konumumu yeniden gözden geçirmem gerekecek.” dedi.

Musk, Twitter için planını açıklamadı, ancak yaygın olarak, platformun son yıllarda bir çatışma kaynağı haline gelen ılımlılık politikasını gevşetmeyi içerdiğine inanılıyor.

Vancouver’daki TED konferansındaki bir röportajda Musk, birincil motivasyonunun Twitter’ın serbest konuşma platformu olarak konumunu korumak olduğunu söyledi. Musk kalabalığa “Twitter bir tür fiili şehir meydanı haline geldi” dedi. “Güçlü sezgisel anlayışım, maksimum düzeyde güvenilir ve geniş kapsamlı kapsayıcı bir kamu platformuna sahip olmanın son derece önemli olduğudur.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Twitter Yönetimi: Elon Musk’a karşı Zehirli Hap Hamlesi!