e
sv

TikTok’un rakibi Zynn Playstore’dan kaldırılıyor

1115 Okunma — 05 Temmuz 2020 18:54
Son zamanlarda hızla yükseliş gösteren Çin video uygulaması Zynn, TikTok’un klonu olduğunu ve intihal suçlamaları dan dolayı Google play Store’dan kaldırdı.
TikTok'un rakibi Zynn Playstore'dan kaldırılıyor 2

Son zamanlarda hızla yükseliş gösteren Çin video uygulaması Zynn, TikTok’un klonu olduğunu ve intihal suçlamaları dan dolayı Google play Store’dan kaldırdı.
Bu hafta TikTok kullanıcıların içerik üretimi, onay olmaksızın Zynn tarafından kendi bünyesine yüklendiği bilgisi paylaşıldı. Hatta profillerin bile içerik ve profil bilgileri sahil olmak üzere, resimler eski tarihli paylaşımlar ve videoların Zynn kendi bünyesine eklendiği bilgisi paylaşıldı.

Zynn, Mayıs ayı başında iOS ve Android’e kullanıcıların indirmesi için yüklendi. Hızlı bir şekilde indirmede en üst sıraya çıktı. Mayıs ayı sonuna kadar en çok indirilen ücretsiz iOS uygulaması ve Google Play Store’da ilk 10 indirmeye girdi.
Bu büyümenin kısmi nedeni , kullanıcıların video izlemesi ve arkadaş edinmesi için ödeme yapmasıdır. Bu çalışmanın yasal olup olmadığı da belirsiz.

Yükselme deki kullanıcılara ödeme

Kullanıcılar kayıt olmak karşılığında 1 dolar veriyorlar. Kayıt olduktan sonra davet edip kayıt ettiği ilk kullanıcı için 20 dolar veriyorlar. Sonra ki kayıt ettiği her beş kullanıcı için de 10 dolar veriyorlar. Bu paraları ister hediye Kart ister nakit olarak kullanabilir.

Zynn yetkilisi , Financial Times’a şirketin reklam verenlere doğrudan kullanıcıları çekmek için bu yolu seçtik. Facebook ve Google gibi dev firmalar reklam vermek yerine kullanıcılara direk ödemeye yaparak aynı getiriyi sağladıklarını açıkladı.

İntihal nedeniyle olay Store’dan kaldırıldı

İntihal nedeniyle Google play Store’dan kaldırdı. Zynn bu konuda açıklamalarda bulundu. Bazı ihmaller vardı, bu konuda Google ile iletişimde olduğunu ve sorunu düzeltmek için çalıştıklarını belirtti.

Google, uygulamanın kaldırılması için henüz bir açıklama sunmadı. Zynn şu anda iOS App Store’da yayınlanıyor.

Zynn’in ani büyümesinin hikayesi, şirketin kurucusu Kuaishou ve TikTok’un şirketib kurucusu ByteDance arasındaki uzun soluklu bir rekabete dayanıyor. Zynn uygulaması Çin’de sadece TikTok’dan sonra popüler olsa da, Zynn henüz TikTok gibi tüm dünya da etkili degil.

İki şirket arasındaki kızışmalı geçen rekabet, BytdDance hem Google hemde federal ticaret komisyonuna Zynn için araştırılması için şikâyette bulundu. İntihal gerekçesiyle iş Çin’de hukuki yola gittiği belirtildi.
Tekrar Google Play gelebilecek mi ? düşündürücü tabi ki.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

TikTok’un rakibi Zynn Playstore’dan kaldırılıyor