e
sv

Tesla yeni araçlarında Şarj Kablosunu Apple’a benzeteceğini söyledi

72 Okunma — 17 Nisan 2022 18:06
Türkiye’de resmi olarak operasyona başlayacak olan Tesla, bazılarını kızdıran bir adımla yeni araçlarından şarj kablosunu kaldırdı.
Tesla yeni araçlarından şarj kablosunu kaldırdı, Apple’a benzetildi Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.

Türkiye’de resmi olarak operasyona başlayacak olan Tesla, bazılarını kızdıran bir adımla yeni araçlarından şarj kablosunu kaldırdı.

Elektrikli araçların en büyük sorunu şarj konusu olabilir. Müşteriler araçlarını şarj etmek için uygun yerler bulma konusunda çoğu zaman sıkıntı çekiyor. Birçok kullanıcı markaların kendilerine sağladıkları şarj kabloları ile araçlarını kendi garajlarında şarj ediyor.

Şarj konusu elektrikli otomobiller için başlı başına büyük bir sorun yaratırken üreticilerin çoğu da bu problemi çözmek için çeşitli yollar arıyor. Durum böyleyken, Tesla‘dan çok ilginç bir hamle geldi. Amerikalı üretici şarj kablosu konusunda Apple markasına özenmiş gibi görünüyor.

Tesla artık şarj cihazları için ekstra ücret talep ediyor!

Tesla, her aracını bir mobil şarj kablosu ile teslim etmeyi içeren ve uzun süredir devam eden politikasını değiştirdi. Elektrikli otomobil üreticisi bundan böyle, seviye 2 şarj cihazı için 400 dolar ve seviye 1 için ise müşterilerinden 275 dolar talep edecek.

Tesla ilk etapta otomobillerini hem NEMA 14-50 (seviye 2) hem de normal bir çıkış (Seviye 1) için bağlantı noktası içeren şarj cihazları ile teslim ediyordu. Otomobil üreticisi daha sonra NEMA 14-50 bağlantı cihazını paketten çıkardı ve araçlarını yalnızca seviye 1 bağlantı olan NEMA 5-15 adaptörü ile teslim etmeye başladı. Seviye 2 şarj sistemi almak isteyen müşteriler ekstra ücrete tâbi tutuldu.

Tesla, şimdi ise bir adım daha öteye giderek yeni araçlarında şarj kablosu vermeme kararı aldı. Şirketin bu hareketi, Apple‘ın başlattığı telefonlar birlikte şarj cihazı sunmama politikasını hatırlattı. Çoğu akıllı telefon sahibinin evinde gerçekten kullanabileceği bir şarj cihazı bulunabiliyor. O yüzden bu durum eleştirilse de belli bir noktada israfın önüne geçiyor diyebiliriz.

Ancak elektrikli otomobiller gibi çok yeni bir alanda böyle bir adımın atılması gerçekten şaşırtıcı. Ayrıca, Tesla’nın internet sitesinde şarj cihazlarının “stokta yok” olarak belirtilmesi de endişeleri bir kat daha arttırmış durumda.

Sıradaki içerik:

Tesla yeni araçlarında Şarj Kablosunu Apple’a benzeteceğini söyledi