e
sv

Morina Balığı nedir ? Cod Balığı Nedir ? Morina Balığı diğer adı nedir ? Morina Balığının Faydaları nelerdir ?-2022

181 Okunma — 16 Nisan 2022 22:37
Morina Balığı Nedir? Morina balığı (Gadus cinsi), mezgitgiller familyasına ait bir balıktır. Morina Balığının diğer adı ise İngilizce kelimesi olan “Cod balığı” olarak da bilinir. Soğuk denizlerde yaşarlar ve ülkemiz sularında bulunmamaktadırlar. İki adet anüs yüzgeci, üç sırt yüzgeci, bir çene bıyığı ve uzun bir üst çenesi bulunan morinanın sırtı koyu yeşil ve benekli, karnı ise beyaz renktedir. Ekonomik açıdan önemli ve büyük deniz balıkları kategorisinde yer alır.
Morina Balığı nedir Cod Balığı Nedir Morina Balığı diğer adı nedir Morina Balığının Faydaları nelerdir

Morina Balığı Nedir? Morina balığı (Gadus cinsi), mezgitgiller familyasına ait bir balıktır. Morina Balığının diğer adı ise İngilizce kelimesi olan “Cod balığı” olarak da bilinir. Soğuk denizlerde yaşarlar ve ülkemiz sularında bulunmamaktadırlar. İki adet anüs yüzgeci, üç sırt yüzgeci, bir çene bıyığı ve uzun bir üst çenesi bulunan morinanın sırtı koyu yeşil ve benekli, karnı ise beyaz renktedir. Ekonomik açıdan önemli ve büyük deniz balıkları kategorisinde yer alır.

Morina Balığı diğer adı nedir ? Cod Balığı nedir?

Cod Balığı nedir ( Morina Balığı)

Cod Balığı nedir ( Morina Balığı)

Cod Balığı (Morina Balığı), hafif tadı ve yoğun, pul pul etiyle tanınan popüler bir faydalı balıktır. Balık ve cips yapımında kullanılan en yaygın balıklardan biridir. Cod Balığı Nedir? Cod Balığı, yaygın olarak kızartma, ızgara, buharda pişirme, fırınlama ve kavurma yoluyla hazırlanan sert, beyaz bir balıktır ve dünya mutfaklarında popülerdir. Kuzey Atlantik okyanusunun soğuk sularında bulunan Atlantik Cod balığı ( Gadus morhua ) ve Kuzey Amerika’nın Pasifik Okyanusu kıyılarında yaygın olan daha küçük Pasifik Cod balığı ( Gadus macrocephalus ) olmak üzere iki ana türü vardır. Asya ve Rusya. Cod Balığı, mezgit, mezgit ve pollock  ile aynı aileden Gadidae’dendir .

 

Morina Balığının faydaları nelerdir?

morina balığı faydalari

morina balığı faydalari

Morina balığının faydalarından önce biraz morina balığını tanıyalım. Genelde iri türleri 6 metre boyundadır. Suyun derinliğine göre renk değiştiren morina balığının ağırlığı yaklaşık 4,5 ile 11,3kg arasında değişiklik gösterir. Boyu 8 metreye kadar, ağırlığı ise 1300 kilograma kadar ulaşabilmektedir. Yüzeylerindeki pulları yaşlandıkça aşınır ve kaybolur. 37,5 cm boyutlarına varan morina balığı genellikle kıyıya yakın bölgelerde yaşam sürerler.  Ağzı geniştir, somağının üzerinde iki tane uzun bıyıkları mevcuttur. Morina balığının en önemli özelliklerinden birisi de tek seferde 1.000.000 ‘dan fazla yumurta bırakmasıdır. İlkbaharın sonlarında nehirlerin alt ve üst kısımlarında, sonbaharın sonlarında ise üst kısımlarda yaşarlar. Taşlık ve çalıların üzerine yumurtlarlar. Büyük dişi morina balıkları yaklaşık 7 milyon tane yumurta bırakabilmektedir. En fazla bir hafta sonra,yumurtalar çatlar, yavrular çıkar ve açık denize göç süreci başlar. Yetişkinler ise denize döner. Erkeklerin erginleşmesi 12-16 yıl, dişilerin erginleşmesi 20 yıl sürer. Şimdi ise bu eşsiz balığın faydalarına bakalım.

 

Kemik Sağlığını İyileştirme (D Vitamini Sağlayarak)

Yüksek enlemlerde yaşam sürdüren 3000’den çok postmenopozal bayan üstünde yapılan klinik bir çalışmada, Morina balığı karaciğeri yağından yahut multivitaminlerden D vitamini kullanılması kemik yıkımını ve kaybını yavaşlatmıştır.

Morina balığı karaciğeri yağından yahut multi vitaminlerden D vitamini alabilmek, 1200’den çok ihtiyar kadınla yapılan bir başka çalışmada kırık tehlikesini azaltmıştır. Menopozdan sonra meydana çıkan osteoporozu taklit etmek için yumurtalıkları çıkarılan sıçanlarda, Morina balığı karaciğeri yağı kemik mineralizasyonunu iyileştirmiştir.

Trigliseritlerin Seviyelerinin Düşürülmesi

Yukarıda tartışıldığı gibi Morina balığı karaciğeri yağının omega-3 yağ asitleri, bu yağ moleküllerinin üretimini azaltarak kan trigliserit düzeylerini azaltır. 34 sıhhatli ademoğlu üstünde yapılan klinik bir çalışmada, rejim Morina balığı karaciğeri yağı hem erkeklerde üstelik bayanlarda trigliserit düzeylerini düşürmüştür.

Morina balığı karaciğeri yağı a trigliserid şeker ve böbrek sorunları olan 18 hastada (ve kötü kolesterol -VLDL-) seviyelerinde eksilme görülmüştür. Kalp krizinden iyileşen 21 erkek üstünde yapılan klinik bir çalışmada, Morina balığı karaciğeri yağı kan trigliserit (ama kolesterol değil) düzeylerini düşürmüş ve hücre zarlarında omega-3: omega-6 oranını artırmıştır.

Hamilelikte Yararları

Esansiyel yağ asidi DHA sıhhatli beyin gelişimi için önemlidir. Vücutta yapılamaz ve diyette tüketilmelidir. Hamilelik ve emzirme döneminde 10 mL Morina balığı karaciğeri yağı tüketen annelerin bebekleri, 76 bebe üstünde yapılan bir çalışmada 4 yaşında daha yüksek IQ skorlarına sahip olduğu teşhis edilmiştir. 435 hamile bayan üstünde yapılan bir çalışmada, gebelik esnasında Morina balığı karaciğeri yağı alımı doğumda bebe ağırlığının yükselmesi ile alakalı bulunmuştur.

Morina balığı karaciğeri yağından elde ettikleri yararlı gıdalar anne sütüne geçer. Morina balığı karaciğeri yağı, 22 bayan üstünde yapılan bir çalışmada anne sütündeki DHA düzeylerini artırmıştır. 77 emziren annenin iki çalışmasında, Morina balığı karaciğeri yağı ve balık alımı anne sütündeki sıhhatli yağ asitleri (DHA, EPA ve DPA) sayısını ve yağda çözünen vitaminleri (A, D ve E) arttırmıştır.

Multipl Sklerozun Önlenmesi

Morina balığı karaciğeri yağı, 500’den çok çocuk üstünde yapılan bir çalışmada yaz aylarında dışarıda daha az vakit geçirenler arasında multipl skleroz tehlikesini azaltmıştır. Yaklaşık 2700 Norveçlinin yaptığı bir çalışmada, 13-18 yaşları arasında Morina balığı karaciğeri yağı kullanımı dahi azalmış multipl skleroz riski ile ilişkilendirilmiştir.

Depresyonun Önlenmesi

23.000’den çok ademoğlu üstünde yapılan iki çalışmada, Morina balığı karaciğeri yağı alanların depresyondan mustarip olma ihtimali daha düşüktür. Morina balığı karaciğeri yağı, Omega-3 yağ asitleri EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) ile beraber A ve D vitaminlerini içeren morina balığı karaciğerlerinden ekstrakte edilen naturel bir takviyedir.

Karaciğerden elde edildiğinden, Morina balığı karaciğeri yağı, normal balık yağının tersine ekstrem derecede A ve D vitamini içerir. 19. ve 20. yüzyıllarda raşitizmleri (D vitamini eksikliğinin yol açtığı bir hastalık) tedavi etmek ve ortadan kaldırmak için dahi kullanılmıştır. Yine, ispatlar yalnızca kohort çalışmalarına dayanmaktadır. Morina balığı karaciğeri yağının depresyonu önlemeye yardımcı olduğunu, ama daha çok incelemeye gereksinim olduğunu göstermiştir.

Tip-1 Diyabetin Önlenmesi

Yaşamın ilk senesinde Morina balığı karaciğeri yağı kullanımı, 500’den çok çocuk üstünde yapılan bir çalışmada, çocuklukta tip-1 şeker ilerleme riskinde eksilme ile ilişkilendirilmiştir. Diyabetik sıçanlar üstünde yapılan bir çalışmada Morina balığı karaciğeri yağı, kan şekeri denetimini ve kan yağ seviyelerini geliştirirken oksidatif strese karşı (serbest radikallerden) korumuştur. Tek klinik soruşturma, gözlenen düşük tip-1 şeker insidansının sebebi olarak Morina balığı karaciğeri yağı alımını sağlayamayan gözlemsel bir çalışmadır. Klinik incelemelere gereksinim vardır.

Romatoid Artrit

Romatoid artritli 43 bireyin pilot çalışmasında, Morina balığı karaciğeri yağı (3 ay süresince 1 g/gün) sabah sertliğini, ağrıyan ve şişkin eklemleri ve sızı yoğunluğunu azaltmıştır. Bu haldeki 30 şahıs üstünde yapılan bir başka çalışmada, Morina balığı karaciğeri yağı (beş 300 mg kapsül, 2x/gün) artrit ilaçlarının (Diclofenac Sodium) kullanımını azaltmış ve daha az yan tesire sahiptir.

Romatoid artritli 58 hastayı takip eden bir çalışmada, 9 ay süresince 10 g Morina balığı karaciğeri yağı (2.2 g omega 3 ile) ağrıkesici kullanımını azaltmıştır. Sadece ufak klinik çalışmalar yapıldığından ötürü, Morina balığı karaciğeri yağının romatoid artriti, tip 1 şeker yahut depresyonu iyileştirdiğini ileri sürmek için ispatlar yetersizdir. Daha büyük, daha dayanıklı çalışmalara gereksinim vardır.

Enflamasyon

Morina balığı karaciğeri yağı, kulak ameliyatı geçiren 8 çocukta orta kulak iltihabını azaltmıştır. 50 mL Morina balığı karaciğeri yağı 67 sıhhatli yetişkinde (kandaki TNF-alfa düzeyleriyle ölçüldüğü gibi) iltihabı azaltmıştır. Ayrıca şişkin ayaklı sıçanlarda, bilhassa öjenolle (karanfil, tarçın, Hindistan cevizi, fesleğen ve defneyaprağının uçucu yağlarında bulunan bir bileşik) birleştirildiğinde iltihabı azaltmıştır. Fakat daha büyük, daha dayanıklı klinik çalışmalara gereksinim vardır.

Enfeksiyonların Önlenmesi ve Mücadele

94 bebe ve çocukta (6 aydan 5 yaşına kadar) yapılan bir çalışmada, Morina balığı karaciğeri yağı verilenlerin üst solunum yolu enfeksiyonları (1 çay kaşığı Morina balığı karaciğeri yağı/gün) için daha az pediatrik ziyareti vardır. Morina balığı karaciğeri yağı ve multi vitamin verilen çocuklar, 4 erkek çocuk üstünde yapılan ufak bir çalışmada sinüs problemlerine daha az müzakere etmişlerdir. Morina balığı karaciğeri yağı destekleri farelerin zatürree ile savaşmasına yardımcı olmuştur.

E vitamini eksikliği olan farelerde Morina balığı karaciğeri yağı, çoklu parazitlere karşı epey etkilidir. Morina balığı karaciğeri yağı parazitler için toksik bir bileşiğe dönüştürülebilir (E vitamininin antioksidan özellikleri ile iptal ettiği bir tesir).

Bu, yağın yalnızca E vitamini yahut antioksidan eksikliği esnasında parazitlerle savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Tavuklarda dahi benzeri bir tesir görülmüştür. Bu yağı parazitlerle savaşmak için test eden çalışmalar yalnızca hayvanlarda test edildiğinden, insanlarda etkilerinin tıpkı olacağına dair bir delil yoktur.

Kan Basıncınının Düşmesi

20 sıhhatli ademoğlu üstünde yapılan 2 ufak çalışmada, Morina balığı karaciğeri yağı ile takviye, büyük ihtimalle damar daralmasını destekleyen hormonlara cevabı azaltarak kan basıncını düşürmüştür. Yağ ayrıyeten şeker ve böbrek sorunları olan 18 kişiyle yapılan bir çalışmada (albüminüri) kan basıncını düşürmüştür.

Bununla beraber, Morina balığı karaciğeri yağının yüksek tansiyonu önlemedeki rolü belirsizdir. Yaklaşık 10.000 şahıs üstünde yapılan bir soruşturma, alımını daha az tansiyon ile ilişkilendirmiştir, ama aşağı yukarı 57.000 şahıstan meydana gelen başka bir çalışma dahi ilişki bulamamıştır.

Sıçanlarda Morina balığı karaciğeri yağı, yüksek ama normal değerleri olmayanlarda kan basıncını düşürmüştür. Sonuç olarak, iki ufak klinik çalışma ve sıçanlarda yapılan iki çalışma, Morina balığı karaciğeri yağının kan basıncını düşürdüğüne ve engelleyici rolünün kanıtlarına uyumsuz olduğu konusu ile ilgili yeterli.

Kanserin Önlenmesi

2000’den çok kadınla müzakere yapılan bir çalışmada, 10-19 yaşları arasında en çok Morina balığı karaciğeri yağı alanların meme kanseri geliştirme ihtimali en düşüktür. Bununla beraber, 20-29 yaşları arasında alınan Morina balığı karaciğeri yağı ile ve 45-54 yaşları arasında alınan Morina balığı karaciğeri yağı hiç yararlı olmamıştır. 68.000’den çok bireyin katıldığı bir ankette, günlük bir sene süresince Morina balığı karaciğeri yağının kullanılması, katı urları ve akciğer kanseri olanlarda daha az vefat riski ile alakalı bulunmuştur.

Bununla beraber, bu iki çalışmanın yüksek Morina balığı karaciğeri yağı alımını, bu kanser türlerinin insidansında ve mortalitesinde eksilme ile ilişkilendirdiğini, ama bunları önlemede rolünü oluşturmadığını unutulmamalıdır. Diğer kalıtsal ve bölgesel faktörler kanser sıklığını etkileyebilir.

Sıçanlarda, Morina balığı karaciğeri yağının potansiyel bir anti-kanser bileşiği, DIM (3,3g-Diindolilmetan) ve E vitamini kombinasyonu, tümör hücrelerinin büyüme süratini yavaşlatmıştır. Anti kanser tedavisinde Morina balığı karaciğeri yağı düşünülmeden evvela insanlarda daha çok incelemeye gereksinim vardır.

Kolesterolün Azaltılması

Morina balığı karaciğeri yağı, şeker ve böbrek sorunları (albüminüri) olan 18 hastada HDL kolesterol seviyelerini arttırmış ve kötü kolesterol (VLDL) ve trigliserit seviyelerini düşürmüştür. LDL seviyeleri Morina balığı karaciğeri yağından etkilenmemiştir. 34 denek üstünde yapılan bir çalışmada, erkekler ve kadınlar 8 haftalık 25 mL Morina balığı karaciğeri yağına değişik reaksiyon vermiştir.

Kadınlarda LDL kolesterol seviyeleri azalmış, ama erkeklerde artmıştır, HDL üstünde bir tesiri yoktur. 20 mL morina karaciğeri, trigliserit ve omega-3/omega-6 oranını geliştirdi, ama 21 erkek kalp krizi hastasının çalışmasında başka yağ çeşitleri (toplam kolesterol, iyi kolesterol (HDL), apolipoprotein A1 ve B) üstünde hiç bir tesiri yoktur.

Benzer şekilde, yüksek kolesterolü olan 120 sıhhatli denek üstünde yapılan bir çalışmada, bir sene süresince günlük 15 ml Morina balığı karaciğeri yağının toplam kolesterol seviyeleri üstünde rastgele bir tesir bulamamıştır. Birlikte ele alındığında, çalışmaların hiçbiri Morina balığı karaciğeri yağının toplam kolesterol üstüne rastgele bir tesiri bulamamıştır. Nakil proteinlerine tabi kolesterol ile ilgili olarak, neticeler karıştırılmıştır, ama fazlası çalışma, yağı HDL’yi artırmada tesirsiz bulmuştur.

Osteoartrit

Osteoartritli 86 şahıs üstünde yapılan klinik bir çalışmada, Morina balığı karaciğeri yağı takviyesi, plasebo (zeytinyağı) ile karşılaştırıldığında sıhhat yönünden rastgele bir yarar sağlamamıştır. Sınırlı olduğu durumda, ispatlar Morina balığı karaciğeri yağının osteoartrit semptomlarını hafifletmek için tesirsiz olduğunu göstermiştir.

Ülserler ve Yaralar

Sıçanlarda, Morina balığı karaciğeri yağı ince bağırsakta ülser gelişimini önlemiş ve ayrıyeten sahip olunan mide ülserlerini iyileştirmeyi hızlandırmıştır. Morina balığı karaciğeri yağı ile beslenen sıçanlarda, mısır yağı ile beslenen sıçanlara kıyasla gerilimin yol açtığı mide ülseri miktarının yarısı vardır. Sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, Morina balığı karaciğeri yağının bağırsağın astarını bir ağrıkesici olan İndometasin hasarından koruduğu bulunmuştur. Yaraya yapılan Morina balığı karaciğeri yağı, bilhassa çinko oksit ile toplu edilmiş olan farelerde iyileşmeyi hızlandırmıştır.

Böbrekleri ve Karaciğeri Koruma

Farelerde Morina balığı karaciğeri yağı, bir kanser ilacının (Daunomisin) yol açtığı böbrek hasarını azaltmıştır. Bununla beraber, başka bir çalışma Morina balığı karaciğeri yağının toksik bir maddeye (karbon tetraklorür) maruz artan sıçanların karaciğere değil böbreğe zarar vermesini önlediğini bulmuştur. Başka bir fare çalışması Morina balığı karaciğeri yağının bir antioksidan vazifiyeti görerek karaciğer hasarını (nitratların yol açtığı) azalttığını bulmuştur. Yaraya yapılan Morina balığı karaciğeri yağı, bilhassa çinko oksit ile toplu edilmiş olan farelerde iyileşmeyi hızlandırmıştır.

Hafıza Gücünü Arttırma

Sıçanlarda, Morina balığı karaciğeri yağının uzun zamanlı kullanımı müzmin gerilimin yol açtığı hafıza kaybını önlemiştir.

Beynin Korunması

Yeni doğan sıçanlarda, Morina balığı karaciğeri yağı, beyin hücresi ölümünü azaltarak ve nörotransmitterlerde bir düşmeyi engel olarak beyin toksinine karşı korunmuştur.

Glakom

Morina balığı karaciğeri yağı, glokomda anne bulgu ve risk etkeni olan tavşanlarda göz basıncını düşürmüştür. Morina balığı karaciğeri yağındaki A vitamini, glokom ilerlemesini yavaşlatan ve gözün değişik bölümlerinin sağlığını koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. Omega-3 yağ asitleri gözdeki basıncı azaltabilir ve göze kan akışını artırabilir.

 

Morina Balık yağı Faydaları

Morina balık karaciğeri yağı, morina balığının karaciğerlerinden çıkarılan yağın saflaştırılmasıyla üretilir. Tam içeriği bir marka ve ülkeden diğerine değişir. Çoğu durumda, morina balığı karaciğeri yağı, tipik balık yağının aksine, A vitamini ve D vitamini bakımından yüksektir. Morina balığı karaciğeri yağı da bol miktarda kalp-sağlıklı omega-3 yağ asidi içermektedir.

İmalatçılar genellikle morina balığı karaciğeri yağının DHA’da EPA omega-3 yağ asitlerinden daha yüksek olduğunu iddia edilmekte, ancak bu net değildir. Morina balığı yağıtakviyesi alırken etiketi kontrol etmek ve bu ekin önerilenden daha fazlasını almamak önemlidir. Tipik morina balığı karaciğeri yağı dozları günde 1 ila 2 yemek kaşığı arasında değişir. Aşağıda belirtilen sağlık yararlarının çoğunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yazıda morina balığı karaciğeri yağının sağlık açısından faydalarına dair bilgiler bulunmaktadır.

Morina Balığı Besin değerleri 

Porsiyon Miktarı: 100 g içinde bulunan besin değerleri:

 • Enerji 883 kj – 211 kcal
 • Kalori (kcal) 82
 • Toplam yağ 0,7 g
 • Doymuş Yağ 0,1 g
 • Kolesterol 43 mg
 • Sodyum 54 mg
 • Potasyum 413 mg
 • Karbonhidrat 0 g
 • Diyet Lifi 0 g
 • Şeker 0 g
 • Protein 18 g
 • C Vitamini 1 mg
 • Kalsiyum 16 mg
 • Demir 0,4 mg
 • D Vitamini 36 IU
 • B6 Vitamini 0,2 mg
 • Kobalamin 0,9 µg
 • Magnezyum 32 mg

Morina Balığı özellikleri kaynak: Wikipedia

 

Twitter’ın yönetimi, Elon Musk’ın Satın alma teklifine karşı yeni bir “hissedar hakları planı” yayınladı ve bu, milyarderin şirketin tam mali kontrolünü ele geçirme çabalarına büyük bir engel oldu.

Sıradaki içerik:

Morina Balığı nedir ? Cod Balığı Nedir ? Morina Balığı diğer adı nedir ? Morina Balığının Faydaları nelerdir ?-2022