e
sv

İlk Akıllı Telefon hangisi? İlk Akıllı telefon tarihi? İlk Akıllı Telefon Markası Ne?

328 Okunma — 31 Ocak 2022 19:09
İlk Akıllı Telefon hangisi? İlk Akıllı telefon tarihi? İlk Akıllı Telefon Markası Ne?

Aslında ilk akıllı telefon  İphone olarak bilinmektedir, ancak İlk Akıllı telefon tabiri bile henüz yokken 1994’de piyasaya sürüldü. 28 yıl ’da hızla gelişen Akıllı telefon tarihine bakalım.

28 Yıl’da hızla Gelişen teknoloji ile birlikte gelişim ’de merak konusu olmaktadır. İlk Akıllı telefon ne zaman ortaya çıktığı ve dokunmatik ekranlı telefonların Türkiye’ye ilk ne zaman geldiği en çok merak edilen sorulardan birisi, biz sizin için hepsini derleyip bu makalemizde paylaştık.

İlk akıllı telefon ne zaman çıktı?

İlk akıllı telefon ABD Merkezli Teknoloji Devi olan IBM tarafından 1994’de piyasaya sürüldü. Akıllı telefon tabiri bile henüz yokken, 1993’de çalışmalarına başlanan IBM Simon 1994’de piyasaya çıktı. O Tarihin ilk mini bilgisayarı olarak bilinen IBM Simon Akıllı telefonu “Hesap makinesi, Takvim, Çağrı cihazı ve faks cihazı özellikleri ve birçok uygulamaları vardı. İlk ABD’de satışa çıkarılan IBM Simon 899 Dolar’dan satışa çıkarılmıştı.

En çok şaşıracağınız bir diğer konu ise, İlk akıllı telefon olan İBM Simon’un satış miktarı tahmini 50.000 adet olduğudur. İBM Simon 28 yıl önceki teknoloji ile çok iyi özelliklere sahipti. 4 inç uzunluğunda 1.4 inç genişliğindeki LCD ekranı ise monokrom renk teknolojisi vardı.

İlk akıllı telefon IBM Simon 1994

İlk akıllı telefon IBM Simon 1994

İlk Dokunmatik Telefon

İlk Dokunmatik telefon teknolojisini yine IBM Simon’daydı. 1994’de piyasaya çıkarılan IBM Simon dokunmatik ekran özelliği vardı ve özel kalemi’de bulunmaktaydı.

Hala günümüzde ilk akıllı telefon ve dokunmatik ekran telefonun İphone olarak bilinmesidir. İBM Simon ilk akıllı telefon için 1993’de çalışmalarına başladı ve 1994’de satışa çıkarıldı. İphone ilk akıllı telefonu hakkında doğru bilgileri paylaşacağız.

IBM’in Simon 500 gram ağırlığındaydı ve 1 MB depolama alanı bulunmaktaydı, Şarjı ise yaklaşık bir saatte tükeniyordu.

İkinci çıkan Akıllı Telefon

IBM Simon’un ilk rakibi olan akıllı telefon, 1996’da Almanya’da piyasaya sürüldü. Nokia 9000 Communicator modeli “Cebinizdeki ofisiniz” sloganıyla 1996’da satışa çıkarıldı. Tabi ilk çıkan akıllı telefonlar kendiyle beraber ilk özellikleri getirenler oldu, Dünyanın ilk QWERTY klavyeli akıllı telefonu oldu. 2000 yılına kadar 3 farklı modeli çıkan Nokia 9000 Communicator katlanabilir özelliği ve fax tuşu olmasıyla popülerliğini kazanmıştı.

nokia 9000

nokia 9000

İkinci çıkan ilk akıllı telefon İphone olmadığını öğrenince şaşırdınız. Apple çıkana kadar bir telefon markası daha önce davranıp çıkardı. Nokia 9000 Communicator modeli, klavyeli, ekran kalitesini ve internet teknolojisi tek bir cihazda olan tek modeldi. Bilgisayarın tüm özelliklerini, yani e-posta atmak, internette dolaşmak, metin düzenlemek gibi tüm özellikleri bulunuyordu. Cihazın 8 MB hafızası ve 33 MHz işlemcisi, dönemin öne çıkan özellikleri arasındaydı. LCD ekranı ise 640×200 piksel çözünürlüğe sahipti. İnternet hızı 9.6 kbps hızındaydı. 3.5 santimetre kalınlığındaki 9000 Communicator 397 gramdı.

Dünya telefon tarihinde ilk “Akıllı Telefonu” unvanı alan Telefon

1990’da cep telefonu üretimine başlayan Ericsson, 1996’da çıkan Nokia 9000 Communicator’dan sonra 1997 yılında Ericsson GS88 modelini çıkardı. Aslında 1996’da çalışmalarına başlanan Ericsson GS88 modeli 1997’de  piyasaya sürüldü.  Ericsson GS88 modeli ile dünya telefon literatürüne “akıllı telefon” unvanını kazandırmıştı.

ericsson 1997 akıllı telefon ünvanı aldı

ericsson 1997 akıllı telefon ünvanı aldı

Geoworks işletim sistemini temel alan Ericsson firması, uygulama yazılımı GEOS, 16 bit bir işletim sistemi bulunmaktaydı. E-posta SMS, hoparlör, web tarayıcısı, entegre modem, kızılötesi ve PC bağlantısı ile en gelişmiş akıllı telefon unvanını aldı. QWERTY klavyeli bir Dokunmatik ekranı ve ekran kalemi kullanıldı.

İlk Kameralı telefon Ne zaman çıktı?

Dünya’nın ilk kameralı telefonları 1999 yılında piyasaya çıktı. Ancak ticari amaçla çıkarılan ilk kameralı telefonlar kişisel Cep telefonlarının fotoğraf çekmeye başlaması telefonlara olan taleplerde arttı. İlk kameralı telefonlar, o zamanın teknolojisi ise tabi ki kullanıcılarını pek memnun etmedi.

Türkiye’ye ilk akıllı telefon ne zaman geldi ?

Türkiye’de ilk cep telefonu görüşmesi 23 Şubat 1994 günü Tansu Çiller’in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i aramasıyla gerçekleşen ilk görüşme oldu.

Net olarak bilinmese de Wikipedia ve bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre ilk Akıllı telefon 7 Şubat 2009 Nokia tarafından getirildiği bilinmektedir.

İPHONE ilk akıllı telefonu

Tarihteki ilk Iphone modeli 2G akıllı cep telefonu 2007 yılında çıkmıştır. 2007 yılının çıkan bu İphone’nun ilk akıllı telefonu kısa sürede milyonlarca kişi tarafından satın alınmıştır.

İphone ilk akıllı telefonu

İphone ilk akıllı telefonu

İphone 2G tam olarak 11.6 mm kalınlığına sahip bir telefondu. Tam olarak bu telefon 3.5 inçe sahip bir telefondu. Cam ve multi touch ekranı bulunan Iphone 2g tam olarak da 135 gram ağırlığı bulunmaktaydı. Iphone 2g 6 milyon üzerinde satış yaparak rekor kırmıştır. 

2020 yılında kaç adet teknolojik ürün satışı gerçekleştirildiğini, kategoriler halinde açıkladı. Bakan Mustafa Varank’ın açıklamalarına göre geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye’de satın alınan teknolojik ürün sayısı, en az 23 milyon 336 bin olarak kayıtlara geçtiğini belirtti. Ayrıca geçtiğimiz yıl içerisinde 773 bin adet otomobil ve ticari araç satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Dünyanın ilk akıllı telefonu makalemize bakabilirsiniz.

İlk Akıllı telefon hangisi? : IBM Simon
İlk Akıllı telefon Ne zaman icat edildi ? : 1993
İlk akıllı telefonu kim icat etti ? : IBM
İlk akıllı telefon kaç yılında çıktı? : 1994
İlk akıllı telefon markası? : IBM
İlk akıllı telefon işletim sistemi? : Veri ışığı ROM-DOS
İlk akıllı telefon Türkiye’ye ne zaman geldi? : 2009
Akıllı telefonlar Ne zaman çıktı? : 1993
İlk dokunmatik telefon ne zaman çıktı? : 1993
Akıllı telefon ne zaman kullanılmaya başlandı? : 1994
İlk dokunmatik cep telefonu hangisi? : IBM Simon
Dokunmatik ekran telefon ilk ne zaman çıktı? :1993
Türkiye’ye ilk akıllı telefon ne zaman geldi ? : 2009
Akıllı telefonu kim icat etti? : IBM
İlk akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar hangisi? : SMS, Fax, e-posta, web tarayıcı (internet), Hesap makinesi
Akıllı telefon ne zaman kullanılmaya başlandı? : 1994

Sıradaki içerik:

İlk Akıllı Telefon hangisi? İlk Akıllı telefon tarihi? İlk Akıllı Telefon Markası Ne?