e
sv

Hackerlar 615 milyon dolarlık Büyük Kripto para vurgunu!

113 Okunma — 17 Nisan 2022 20:35
ABD, Kuzey Kore'li Hackerların geçen ay popüler online oyun Axie Infinity oyuncularından 615 milyon dolar  değerinde büyük bir kripto para birimi vurgunu yaptığını belirtti.
Hackerlar 615 milyon dolarlık Büyük Kripto para vurgunu!

ABD, Kuzey Kore’li Hackerların geçen ay popüler online oyun Axie Infinity oyuncularından 615 milyon dolar  değerinde büyük bir kripto para birimi vurgunu yaptığını belirtti. Oyuncular oyun oynarken oyun içi ihtiyaçlarını takas veya satın almak için kripto kullanıyorlar.

Kripto Borsasındaki En büyük Vurgun diyebiliriz

ABD’li yetkililer, Kuzey Kore’nin istihbarat bürosu ile yaptığı iş birliğinde edindikleri olasılık hacker grubunun “Lazarus” adlı bir grup olduğunu söylediler.

FBI Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Soruşturmalarımız sayesinde [Kuzey Kore] ile bağlantılı siber hackerlar olan Lazarus Group ve APT38’i doğruladık.” Dedi.

Lazarus Group, Sony Pictures’ı hacklemek ve gizli verileri halka açık bir şekilde sızdırmakla suçlandıktan sonra 2014 yılında ün kazandı.

Grup, Sony’den , Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a suikast düzenlemeyi konu alan, Seth Rogen ve James Franco’nun başrollerini paylaştığı hicivli bir komedi olan ve yakında çıkacak olan filmi The Röportaj’ı geri çekmesini talep etti .

Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları izleyen bir Birleşmiş Milletler yetkilisi, Pyongyang’ı uluslararası yaptırımlardan kaçınmanın bir yolu olarak nükleer ve balistik füze programlarını desteklemek için çalıntı fonları kullanmakla suçladı.

Reuters, bir Hazine Bakanlığı sözcüsüne göre, “ABD, KDHC’nin kitle imha silahları ve balistik füze programları için gelir elde etmek için siber suçlar da dahil olmak üzere – yasadışı faaliyetlere giderek daha fazla bel bağladığının farkında.” dediği gibi.

2020 ABD askeri raporu , Kuzey Kore’nin Hackerlık( Bilgisayar korsanları) programının en azından 1990’ların ortalarına kadar uzandığını ve Belarus, Çin, Hindistan, Malezya ve dahil olmak üzere birçok ülkeden faaliyet gösteren Bureau 121 olarak bilinen 6.000 kişilik bir siber savaş birimine dönüştüğünü söylüyor.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis, Kuzey Koreli Hackerlar (bilgisayar korsanlarının) 2021’de kripto para platformlarına yönelik en az yedi saldırıda yaklaşık 400 milyon dolar (291 milyon £) değerinde dijital varlık çaldığını söyledi.

Sıradaki içerik:

Hackerlar 615 milyon dolarlık Büyük Kripto para vurgunu!