e
sv

Elon Musk, Twitter’ı 44 Milyar Dolara satın aldı!

120 Okunma — 26 Nisan 2022 00:49
Twitter yönetim kurulunun Elon Musk tarafından yapılan 44 milyar dolarlık nakit satın alım teklifini kabul etmek istediğini söyledi. Beklenen oldu ve bu iddia doğru çıktı. Twitter, hissedarlarına sunduğu hisse başına 54.20 dolarlık teklifi açıkladı.
Elon Musk, Twitter'ı 44 Milyar Dolara satın aldı!

Nisan ayının en büyük gündem maddelerinden biri SpaceX ve Tesla gibi iki dev şirket ile tanıdığımız Elon Musk’ın Twitter’dan önce devasa bir hisse alması ve ardından da platformun tamamına göz koyması olmuştu.

Twitter yönetim kurulunun Elon Musk tarafından yapılan 44 milyar dolarlık nakit satın alım teklifini kabul etmek istediğini söyledi. Beklenen oldu ve bu iddia doğru çıktı. Twitter, hissedarlarına sunduğu hisse başına 54.20 dolarlık teklifi açıkladı.

Aslında anlaşmanın ipin ucunda olduğu ve her an iptal edilebileceği belirtiliyordu. Zira Twitter’ın Musk ile yaptığı anlaşmaya göre imzalar atıldıktan sonra başka teklifler talep etmesine izin vermesini sağlayan “go-shop” hükmünü şu ana kadar güvence altına alamadığı söyleniyor.

Bunun ardından konu şirket tarafından gizli tutulduğu için bilgileri paylaşan şirket çalışanlarının isimlerinin anonim kalacağı söylendi. Ortaya atılan bu iddianın ardından ise Elon Musk ve şirket yöneticilerine yöneltilen sorular karşılıksız kaldı. Fakat üzerinden yalnızca saatler geçtikten sonra ilgili anlaşma basın ile paylaşıldı.

 

Söz konusu önlemle potansiyel alıcı dışındaki mevcut hissedarların daha düşük fiyata şirketten daha fazla hisse satın alma hakkı korunmuştu.​​​​​​​ Musk’ın veya başka bir yatırımcının şirket hisselerinin yüzde 15’inden fazlasını satın alması durumunda planın devreye gireceği belirtilmişti.

ABD medyasında çıkan haberlerde, Musk’ın Twitter’ı satın almak için sosyal medya şirketinin yönetim kuruluyla görüşmelere başladığı aktarılmıştı. Söz konusu haberlerin ardından Twitter’ın New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 5’in üzerinde değer kazanmıştı.

44 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) yapılan bildirimde, anlaşma için 46,5 milyar dolarlık finansmanın taahhüt eden Musk, Twitter’dan daha önce de yüzde 9.2 oranında hisse satın almıştı.

Anlaşmanın 2022 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor

Twitter ile Elon Musk arasındaki görüşmeler sonrası söz konusu teklif kabul edilmiş olsa da, anlaşmanın tamamlanması için izlenecek bazı adımlar var. Twitter Yönetim Kurulu’nun oybirliği ile kabul ettiği anlaşma için Twitter hissedarlarının onayına, geçerli düzenleyici onayların alınmasına ve bazı hukuki süreçlerin tamamlanmasına ihtiyaç var. Gelen bilgiler ise tüm bu adımların 2022 yılı içerisinde tamamlanacağı yönünde.

 

https://twitter.com/elonmusk/status/1518677066325053441?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1518677066325053441%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fshiftdelete.net%2Felon-musk-twitter-44-milyar-dolarlik-teklif

 

Twitter CEO’su Parag Agrawal ise konu ile alakalı olarak ”Twitter’ın tüm dünyayı etkileyen bir amacı var. Ekiplerimizle gurur duyuyor ve şimdiye kadar hiç olmadığı kadar önemli hale gelen çalışmalarından ilham alıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Başlangıçta satın almaya karşı mesafeli olan Twitter yönetiminin, Musk’ın finansman için harekete geçmesiyle yumuşadığı ve piyasadan hisseleri toplayarak şirket yönetimini ele alma ihtimali karşısında görüşmelere sıcak baktığı iddia edilmişti.

TRUMP TWITTER’A DÖNECEK Mİ?

Sosyal medya platformları Twitter, YouTube ve Facebook, Trump’ın hesaplarını 6 Ocak 2021’de Kongre baskını olaylarına katkıda bulunduğu ve 2020 başkanlık seçiminde usulsüzlük yapıldığı iddiaları nedeniyle dondurmuştu.

ABD merkezli kanal FOX News’in haberine göre, 4 yıllık başkanlığı döneminde Twitter’ı çok aktif kullanan eski başkan Donald Trump, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması durumunda da platforma geri dönmeyecek.

Beyaz Saray’dan da konuya ilişkin açıklama geldi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Biden’ın uzun süredir sosyal medya platformlarının gücünden endişe duyduğunu, belirli bir işlem hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

DOGECOIN YÜZDE 26 YÜKSELDİ

Elon Musk’ın öğlen saatlerinde Twitter Yönetim Kurulu ile anlaşmaya yakın olduğuna dair haberlerin etkisiyle Dogecoin hızlı bir yükselişe geçmişti.

Musk’ın favori kripto paraları arasında yer alan ve sık sık Twitter paylaşımlarına konu olan Dogecoin sabah saatlerinde 0.1240 dolardan işlem görüyordu. TSİ 14.00’da ise yatırımcı adeta Dogecoin’e hücum etti. Saat 21.00’da 0.1506 dolardan işlem gören Dogecoin Musk’ın satın almasının kesinleşmesiyle 0.1676 doları gördü. Günlük yükselişi yüzde 26’yı buldu.

 

Herkese Mavi Tik Verilmesi Bekleniyor!

Elon Musk satın almanın kesinleşmesinin ardından platform üzerinden ilk attığı tweette hakkında çıkan bir makalenin ekran görüntüsünü paylaştı. Burada Elon Musk’ın şu sözleri dikkat çekti: Twitter’ı yeni özellikler ekleyerek, algoritmaları açık kaynak haline getirip güveni artırarak tüm botlarla savaşarak ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak her zamankinden iyi hale getirmek istiyorum. Twitter’ın müthiş bir potansiyeli var. Şirket ve kullanıcılarla çalışarak bu potansiyeli açığa çıkarmayı dört gözle bekliyorum.”

Musk satın almadan çok önce de Twitter’ın botlarla ilgili büyük bir sorunu olduğunu belirtmişti. Genelde belli bir merkezden kontrol edilen bot hesaplar, otomatik mesajlar atarak çeşitli konuları gündemde tutmak için kullanılıyor.

Musk’ın son açıklamaları Twitter’ın botları temizlemeye odaklanacağını gösteriyor. Bunun yanında Musk’ın daha önce de savunduğu gibi bot olmayan bütün ‘insan kullanıcılara’ mavi tik gelmesi bekleniyor.

Bugüne kadar talepte bulunan ve kimliği doğrulanan kullanıcıların isimlerinin yanına ‘mavi tik’ konuluyordu. Uygulama ilk olarak kamuoyuna mal olmuş ünlü isimlerle başladı ve zamanla yayıldı. Şimdi mavi tikin artık ‘insan kullanıcı’ anlamına gelmesi ve bot hesaplara karşı bir savaş aracı olarak kullanılması bekleniyor.

 

Sıradaki içerik:

Elon Musk, Twitter’ı 44 Milyar Dolara satın aldı!