e
sv

Dünyada ikinci büyük Bitcoin Madenciliği yapılan ülkede internet kesildi

132 Okunma — 05 Ocak 2022 23:59
ülkede bitcoin internet kesildi

Kazakistan hükümeti, rejim karşıtı protestolar nedeniyle kabinenin istifa etmesinden sonra ülkedeki internet bağlantısını kestiğini açıkladı.

Dünyada ikinci en büyük Bitcoin (BTC) madencilik hash oranına sahip Kazakistan’da, hükümete karşı yapılan protestolar nedeniyle büyük çapta internet kesintileri yaşandığı belirtildi.

Network veri sağlayıcısı NetBlocks çarşamba günü, Kazakistan’da bir günlük mobil internet kesintileri ve kısmi kısıtlamaların ardından ülke çapında bir internet kesintisinin olduğunu açıkladı. Verilere göre, ülkede normalleştirilmiş ağ bağlantısı çarşamba günü yüzde 2’ye düştüğü açıkladı.

network bitcoin

network bitcoin

NetBlock, “Bu kesintinin, giderek artan rejim karşıtı protestoların kapsamını ciddi derecede azaltabileceğini” belirtti.

Ülke çapındaki internet kesintisi, Kazakistan’ın en büyük Telekom şirketi Kazakhtelecom tarafından yapıldı. Ayrıca hücresel ağların da bazı şehirlerde devre dışı bırakıldığı bildirildi.

 

OHAL İLAN EDİLDİ

Kazakistan’da devam eden internet kesintisi, petrol fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle ateşlenen protestolardan dolayı Kazakistan hükümetinin istifasından sonra gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, çarşamba günü Kazakistan hükümetini görevden aldı. Ayrıca Almatı ve çevre illerde olağanüstü hâl ilan etti.

Protestolar, devlet güvenlik organları ve protestocular arasında sürekli silah seslerinin duyulmasıyla beraber şiddetli bir hâl aldı.

Yaşanılan son internet kesintisi, dünya çapındaki Bitcoin hash oranını etkileyebilir. Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği gibi Kazakistan 21 Ekim itibariyle dünya çapındaki toplam Bitcoin madencilik hash oranı dağılımının yüzde 18’ini oluşturuyor ve ABD’den sonra 2. sırada yer almaktaydı. Birçok Çinli Bitcoin madencilik şirketi ve madencilik hizmetleri, Çin hükümetinin Eylül 2021’de kripto endüstrisine yeni bir yasak getirmesinden sonra hizmetlerini Kazakistan’a taşımıştı.

Sıradaki içerik:

Dünyada ikinci büyük Bitcoin Madenciliği yapılan ülkede internet kesildi