e
sv

Çalınan İnstagram hesabınızdan artık siz sorumlusunuz! İnstagram Hesaplarınızı nasıl çalıyorlar? Sosyal Medya dolandırıcılığı nedir?

235 Okunma — 14 Şubat 2022 17:34
Çalınan İnstagram hesabınızdan artık siz sorumlusunuz! İnstagram Hesabı nasıl çalıyorlar? Sosyal Medya dolandırıcılığı nedir?

Sosyal Medya platformlarında en çok tercih edilen İnstagram’da ciddi anlamda artan çalınan instagram hesabı ile ilgili yasa düzenlemeleri ve İnstagram’ın da aldığı kararlar kullanıcıların ciddi anlamda sorumlulukları arttı.

Son zamanlarda artan İnstagram hesap çalınmalarıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğüne  ve Savcılıklara yapılan şikayetler nedeniyle yapılan düzenlemede artık Sosyal Medya hesaplarınızda artık siz sorumlusunuz. Kişisel veya kurumsal hesaplarınızın güvenliğini sağlamak ve hesabınızla ilgili oluşabilecek durumlardan artık hesap sahibi sorumludur.

 

Çalınan İnstagram hesabınızdan artık siz sorumlusunuz

İnstagram'dan Türkiye'ye hesap çalınmalarıyla ilgili uyarı
Başta İnstagram olmak üzere Facebook ve Twitter’a yağan hesap çalınmalarıyla ilgili şikayetler nedeniyle İnstagram daha önce aktif olan hesap doğrulama formu ile hesabınızı geri alabiliyordunuz ancak, İnstagram hesap geri alma formunu kaldırdı. Hesap doğrulaması konusunda ve artan şikayetler nedeniyle Sosyal Medya Platformları Türkiye’ye hesap sahipleri hesapların kendi güvenliğini sağlamakla sorumlu olduğunu bunla ilgili gelen şikayetler ve savcılık talepleri nedeniyle böyle bir karar aldıklarını bildirdi.

Bu durum nedeniyle Türkiye’de bunla ilgili aldığı kararda artık Kişisel veya kurumsal çalınan İnstagram hesaplarından artık hesap sahiplerinin sorumlu olduğunu belirtildi.

İnstagram Hesaplarınızı nasıl çalıyorlar?

 

İnstagram hesapları nasıl caliyorlar

İnstagram hesapları nasıl caliyorlar

İnstagram hesaplarının bu kadar çabuk nasıl çalındığını ve ne yapmamız gerektiğini hep merak ediyor ve  kara kara düşünüyoruz.

İnstagram hesap çalınma ile ilgili en çok kullanılan yöntem ise Özel mesaj yoludur (DM,PM).  İnstagram adına düzenlenmiş sahte yetkili mesajı ile size bir sahte linke tıklamanızı ve bilgilerinizi doldurmanızı istiyor. Kesinlikle özel mesaj yoluyla gelen sahte yetkili mesajda bulunan linkle tıklayıp bilgilerinizi yazmayınız o bilgiler ile hesabınızı çok rahatlıkla ele geçirebiliyorlar, aslında tüm sorun burada kaynaklanmaktadır. hesap çalınmalarıyla ilgili sadece bu yöntem değil sms ve mail yöntemleri de kullanılmakta.  Unutmayın ki İnstagram gibi platformlar kullanıcıların şifrelerini istemezler ve sadece mail yoluyla iletişim sağlarlar. Bunu Kullanmış olduğunuz Banka gibi düşünebilirsiniz, Banka her zaman şifrenizi banka yetkilisi dahil kimseyle paylaşmamanızı istiyor Sosyal Medya platformlarında da aynısı gibidir hiçbir platform web sitesi şifrenizi istemez. Ayrıca hesabınızın güvenliğini nasıl yapacağınızı bu makalemizde size anlatacağız.

İnstagram Yetkili Mail Adresleri

İnstagram bazı durumlarda elbette bizimle iletişime geçmektedir, ancak unutmayın ki size vereceğimiz mail adresleri dışında gelen mail adreslerine de dikkate almayınız.

instagram hesabınızın güvenliği nasıl sağlanır

İnstagram artan hesap çalınmalarıyla ilgili getirdiği güvenlik kontrolü  özelliği sayesinde hesabınızı güvenli hale getirebilirsiniz.  Hesabınızın güvenliğini sağlamak için sizlere konuda yapmanız gereken tüm adımları yazmaktadır.

instagram hesap güvenliği nasıl sağlanır

instagram hesap güvenliği nasıl sağlanır

4 Önemli Adım

1. İki faktörlü doğrulama kullanın:

İki faktörlü doğrulama özelliğini Android veya İos uygulama marketinden, Google Authenticator uygulamasını indirip kullanabilirsiniz.

2. Telefon numaranızı ve e-posta adresinizi ekleyin:

Oluşturduğumuz hesaplarda bazen telefon bazen de e-posta tek tanımlı olmakta ve doğrulamasını yapmamış oluyoruz. Hesabınıza E-posta ve telefon ekleyip doğrulamasını yaparsanız ilerleyen süreçlerde hesabınızın sizin olduğunu doğrulamak için gerekecektir.

3- Instagram size Özel Mesaj göndermez:

Yukarda belirtmiştik detaylı şekilde, ancak dolandırıcılık amacıyla size gönderilen özel mesajlardaki linkle kesinlikle tıklamayınız ve özel mesajı şikayet ederek instagram yönetimine bildirebilirsiniz. Genel’de size Instagram’ın fikri mülkiyet politikalarına uymadığınızı veya fotoğraflarınızın başka yerlerde paylaşıldığını gibi sizi yanıltma yoluyla linke tıklayıp bilgilerinizi istemektedirler. 

4- Giriş isteğini aktifleştiriniz:

Instagram’da iki faktörlü doğrulama kullandığınızda, biri Instagram’ın tanımadığı bir cihaz veya tarayıcıdan hesabınıza giriş yapmaya çalıştığında size bir bildirim gelmektedir. Bu bildirim sizi hangi cihazdan giriş yapmaya çalışıldığı ve cihazın konumu hakkında detaylı bilgi vermektedir.  Tabi aktif oturumuzun bulunduğu cihazda gelen oturum isteğini onaylayıp veya red edebilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz zaman “Ayarlar”, “Güvenlik”, “Hareketleri” altında Instagram hesabınıza en son giriş yapmış cihazların listesini de görüntüleyebilirsiniz. Yakın zamanda yapılan bir girişi tanımıyorsanız, o konumdan veya cihazdan çıkış yapabilir ve Instagram’ın bu girişin siz olmadığını bilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medya dolandırıcılığı nedir?

sosyal medya dolandırıcılığı nedir?

sosyal medya dolandırıcılığı nedir?

Dolandırıcılar bir çok yönteme başvurmaktalar ancak bunları size EGM resmi sayfasından ve yapılan şikayet üzerine tüm bilgileri tek çatı altında toplayıp bilgilendirmekteyiz. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medyalarda açtıkları sahte hesaplarla kendisini askerlik arkadaşınız, eşinizin-çocuğunuzun yakın bir arkadaşı veya uzaktan bir akrabanız gibi tanıtarak başının belada olduğunu, acilen paraya ihtiyacı olduğunu bildiren mesajlarla, belirli bir adrese para yollamanızı isteyerek sizleri dolandırabilir.

Piyasa fiyatının çok çok altında bir fiyatla satışa sunulan özellikle akıllı telefon ve bazı elektronik eşyalarla ilgili bu reklamlar tamamen dolandırıcılık amacıyla yayınlanan reklamlardır.
Bu tip sitelerden kesinlikle alışveriş yapmayın. Alacağınız ürünün piyasa değeriyle karşılaştırmasını kesinlikle yapmalısınız.
Mağdur olduğunuz böylesi bir durum karşısında derhal şikâyet için en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunmalısınız.
Ayrıca yakınızın sosyal medya hesaplarında story atarak bu kadar para kazandım, gibi paylaşımlara kesinlikle itimat etmeyiniz. Bu hesaplar dolandırıcıların eline geçmiş ve sizleri de dolandırmak için yakınınızmış gibi konuşmaya devam edip para talep etmektedirler. Bu tür paylaşımlara hiç bir zaman taviz vermeyiniz ve hemen şikayette bulununuz.

Sıradaki içerik:

Çalınan İnstagram hesabınızdan artık siz sorumlusunuz! İnstagram Hesaplarınızı nasıl çalıyorlar? Sosyal Medya dolandırıcılığı nedir?