e
sv

Apple, birçok uygulamayı App Store’dan kaldırma kararı aldı!

123 Okunma — 24 Nisan 2022 20:10
Apple, App Store için kritik adım atmaya başladı. Apple, uzun zamandır güncelleme almamış uygulamaları App Store'dan kaldırma kararı aldı.
Apple, Bir çok uygulamayı app Store'dan kaldırma kararı aldı!

Apple, App Store için kritik adım atmaya başladı. Teknoloji devi, bir süre boyunca güncelleme almayan uygulamaları kaldırmaya karar verdi. Apple, “önemli bir süre” boyunca güncelleme almayan uygulamaları önce uyarıyor ardından temizliyor. Bu uyarı süresi 1 ay olarak belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda Apple, artık güncelleme almayan, ‘Güncelleme hiç almamış’ uygulamaları App Store’dan kaldırmaya başlayacağını söylemiş ve geliştiricilerin, kaldırılmadan önce uygulamalarını güncellemeleri için 30 günü olacağı konusunda uyarmıştı. Şimdiyse App Store’da uygulaması bulunan geliştiriciler bir kez daha aynı tehditle karşı karşıya gibi duruyor.  Görünen o ki Apple, App Store’da yer alan ve uzun bir süredir herhangi bir güncelleme almamış olan uygulamaları kaldırmayı planlıyor.

Konuya dair Apple’dan “Uygulama İyileştirme Uyarısı” başlıklı bir posta alan uygulama geliştiricileri aktarıyor.  Güncelleme gerektirmeyen ‘tamamlanmış’ oyunlar ve uygulamalar da kaldırılacak Apple, “ciddi bir süredir güncellenmemiş” uygulamaları App Store’dan kaldıracağı konusunda geliştiricileri uyarıyor. Ve geliştiricilerin uygulamalarını güncellemeleri için önlerinde bir ayları var gibi gözüküyor.

Buna göre gönderilen e-postada teknoloji devi, “30 gün içinde inceleme için bir güncelleme göndererek bu uygulamayı yeni kullanıcıların keşfetmesi ve App Store’dan indirmesi için hazır tutabilirsiniz.” diyor ve “30 gün içinde herhangi bir güncelleme yapılmazsa, uygulama satıştan kaldırılacaktır.” diye de ekliyor. Öte yandan güncelleme tarihi geçmiş uygulamalar App Store’dan kaldırılırken, kullanıcıların bu uygulamalardan daha önce indirmiş olduklarının cihazlarında kalmaya devam edeceği bildiriliyor.

 

Fakat bu hamle, Apple’ın uzun süredir değiştirilmeyen uygulamaları ortadan kaldırma niyetini ilk kez göstermiyor. Daha önce şirket, geliştiricilere, iOS ve macOS’un en son sürümleriyle uyumlu olacak şekilde “güncellenmemiş sorunlu” uygulamaları bulup kaldıracağını bildirmişti.

Ayrıca bu ayın başında Google, Play Store için benzer bir adım atacağını söyledi. En son Android sürümünden sonraki iki yıl içinde API değişikliği yapmayan uygulamaların görünürlüğünü kısıtlayacağını ifade etti.

 

Şirketin App Store İyileştirmeleri sayfasında ise “Artık amaçlandığı gibi çalışmayan, mevcut inceleme yönergelerine uymayan veya eski olan uygulamaları kaldırmak, uygulamaları değerlendirmek için devam eden bir süreç uyguluyoruz” ifadelerine yer veriliyor. Sayfada herhangi bir tarih belirteci olmadığı için Apple’ın bu gönderiyi ne zaman yayımladığı veya son olarak ne zaman güncellediğine dair herhangi bir şey bilinmiyor.

 

Bununla birlikte, Apple’ın bu kuralı yıllardır uygulayıp uygulamadığı da belli değil, Ayrıca şirket, bir uygulamanın ‘modası geçmiş’ olduğuna nasıl karar verdiğini de belirtmiyor. Yani karar, uygulamanın en son güncellenmesinden bu yana geçen süreye dayalı olabileceği gibi, uygulamanın iOS’un en son sürümüyle uyumluluğuyla da alakalı olabilir.   Öte yandan Apple’ın bu politikasını eleştirenler, eski video oyunlarının konsollarda oynanabilir kalması gibi, mobil uygulamaların yaşları ne olursa olsun kullanılabilir kalması gerektiğini savunuyor. Bir kısım ise politikanın geliştiriciler için gereksiz yere zorluk çıkardığını belirterek şirketi bağımsız oyunlara tam olarak saygı duymamakla suçluyor.

Sıradaki içerik:

Apple, birçok uygulamayı App Store’dan kaldırma kararı aldı!