e
sv

2020 Yılında Türkiye’de en çok satılan teknolojik ürünler

739 Okunma — 09 Mart 2021 01:27
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2020 yılında Türkiye'de en çok satılan teknolojik ürünleri açıkladı.
2020 Yılında Türkiye'de en çok satılan teknolojik ürünler 1

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2020 yılında Türkiye’de en çok satılan teknolojik ürünlerin sayısını, kategoriler halinde açıkladı. Bakan Mustafa Varank’ın açıklamalarına göre geçtiğimiz yıl en çok satılan, akıllı telefon sektörüne ilgi gösterildi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2020 yılında kaç adet teknolojik ürün satışı gerçekleştirildiğini, kategoriler halinde açıkladı. Bakan Mustafa Varank’ın açıklamalarına göre geçtiğimiz yıl boyunca Türkiye’de satın alınan teknolojik ürün sayısı, en az 23 milyon 336 bin olarak kayıtlara geçtiğini belirtti. Ayrıca geçtiğimiz yıl içerisinde 773 bin adet otomobil ve ticari araç satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.

En çok Satış ve İlgi Akıllı Telefonlara

Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamalara göre vatandaşlar, 2020 yılında en çok akıllı telefonlara ilgi gösterdiklerini belirtti. Zira bu kategoride gerçekleştirilen kayıtlı satış miktarı, 10,8 milyon oldu. Bu kategoriyi 7,6 milyon adetle beyaz eşya, 2,6 milyon adetle televizyon, 1,3 milyon adetle tablet ve 983 bin adetle de bilgisayar kategorisi takip etti. Bakan Mustafa Varank bu rakamları, “2020 yılında %1,8 büyüyen Türkiye’de” başlığıyla paylaştı.

Varank’ın açıklaması şu şekilde

2020’nin en son yeni Teknolojik Gelişmeleri

Geçenlerde yaptığımız paylaşımda 2020’nin en son yeni teknolojik gelişmelerini paylaşmıştık. En son yeni teknolojik gelişmelerden bahsetmek istiyoruz ve hızla gelişen teknolojiler hakkında bilgi de vereceğiz.

Yapay Zekâ Teknolojisi (Artificial Intelligence technology)
Blok Zinciri (Blockchain)
Büyük Veri (Big Data)
Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi (Augmented Reality Technology)
Bulut Bilişim (Cloud Computing)
Giyilebilir Teknoloji (Wearable Technology)
Drone Teknolojisi (Drone Technology)
Nano Cihazlar (Nanodevices)
İnsansı robot (humanoid robot)
Nöroteknoloji (Nöroteknoloji)
Sentetik Biyoloji (Synthetic Biology)
Çip Organlar (Organ Microchips)
Biyoinformatik (Biyoinformatik)

Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamalardaki %1,8 vurgusu, rastgele yapılmış bir şey değil. Türkiye İstatistik Kurumu, kısa bir süre önce yaptığı açıklamalarla Türkiye’nin, corona virüs pandemisine rağmen yıllık bazda yüzde 1,8 büyüdüğünü açıklamıştı.

Sıradaki içerik:

2020 Yılında Türkiye’de en çok satılan teknolojik ürünler